تبلیغات
اورمو قیزلاری گؤیلرین اولدوزلاری - 7‌سین‌های نوروز90؛ اجاره‌ای،قسطی،به‌شرط تملیک! +عکس

اورمو قیزلاری گؤیلرین اولدوزلاری

منیم دیلیم گؤزلدیر


باشگاه جوانی برنا/ هر سال نزدیک سال تحویل چیزی که بیشتر مورد توجه خانواده ها قرار می گیرد، تهیه وسایل مربوط به سفره هفت سین است که جزو آیین های نوروز محسوب می شود. خیلی ها معتقدند چیدن سفره هفت سین در هر خانه ای گویای سلیقه کدبانوی خانه است و ذوق هنری او را نشان می دهد!

شاید به همین دلیل است که بازار تهیه و خرید سفره های هفت سین آماده هم این روز ها داغ می شود.این که تهیه یک سفره هفت سین سفارشی چقدر هزینه بر می دارد به هزار و یک دلیل بستگی دارد که از این آگهی به آگهی بعدی متغیر است.

مساله ای که در میان حجم وسیع اگهی ها جالب توجه است این است که برخی از آن ها، هنوز کار طراحی سفره های هفت سین‌شان را آغاز نکردند و برخی هم معتقدند که همین الان هم دیر شده است...

هنوز هفت سین نزدیم!
زن جوانی گوشی را بر می دارد و به مسوول ویژه سفره های هفت سین وصل می کند. مسوول مربوطه بی مقدمه می پرسد: چه مدلی مد نظرتان است؟ چه قدر می خواهید هزینه کنی؟ و در آخر می خندد و می گوید: ما هنوز هفت سین نزدیم، اما می توانید سفارش بدهید!

از قیمت ها که می پرسی می گوید: نسبت به بزرگی و کوچکی سفره و ظرفی که انتخاب می کنید، متفاوت است و شما با هر قیمتی که بخواهید برایتان انجام می دهیم. از ده هزار تومان کارهای ما شروع می شود تا دویست هزار تومان که نسبت به کار متفاوت است.

32652-14201[1].jpg

ظرف هایی ماندگار انتخاب می کنیم!

زن جوانی گوشی را بر می دارد و می گوید: همه چیز به مدلی که انتخاب می کنید بستگی دارد . وقتی می فهمد که هزینه اش مهم نیست می گوید: ظرف هایی که استفاده می کنیم ماندگارند و قیمتشان از ظرفی ده هزار تومان شروع می شود.البته ظرف ها طوری است که بعد هم قابل استفاده است و می توانید به جای شکلات یا شیرینی خوری از آن ها استفاده کنید.

درباره طراحی ها که می پرسی می گوید: درست مثل سفره عقد است و گل آرایی هم دارد که با گل مصنوعی انجام می شود البته تاکید می کند هزینه طراحی و گل آرایی جدا حساب می شود. در آخر هم بعد از مکثی طولانی می گوید: لطف کنید ده روز قبل به صورت حضوری سفارش بدهید تا کار را شروع کنیم.


با هر توان مالی کار می کنیم !

مرد جوانی گوشی را بر می دارد و توضیح می دهد: با هر مبلغی که بخواهید کار انجام می دهیم. متوسط مدل ها بین 50 تا 400هزار تومان است و اگر گل آرایی هم بخواهید باید طراحی شود و بالطبع هزینه جداگانه ای دارد.

درباره حمل و نقلش که می پرسی می گوید:اگر فقط سفره سفارش بدهید باید خودتان ببرید؛ البته چیدنش را آموزش می دهیم و اگر طراحی هم داشته باشد، خودمان سفره را در منزل تحویل می دهیم. درباره نحوه سفارش که می پرسی، لحنش را عوض می کند و می گوید:الان هم دیر اقدام کردید!


noro90-1[1].jpg

قبل از سفارش، لوازم لازم تهیه خواهد شد!

در میان آگهی ها، برخی هم از شیوه ها جدید برای جلب مشتری استفاده می کند تا مشتری را در رودربایستی قرار داده و سفارش بگیرند. جالب این جا است که در ابتدا هیچ اطلاعاتی نمی دهند.

زن جوانی گوشی را بر می دارد و می پرسد: سفره برای خودتان می خواهید؟برای منزل؟ و ادامه می دهد: چقدر می خواهید هزینه کنید؟بعد می گوید: خودم تماس می گیرم. از قیمت ها هم که می پرسی می گوید: باید قیمت بگیرم الان نمی توانم چیزی بگویم اما بالای دویست هزار تومان هزینه دارد!


جالب این جا است که چند ساعت بعد تماس می گیرد و با عجله می گوید: دارم می روم وسایل کار شما را تهیه کنم، لطفا هر چه زودتر خبر بدهید!


5388389[1].jpg

کار ارزان قیمت انجام نمی دهیم!

بعد از کلی پرس وجو تازه می فهمی خیلی از شرکت ها، سازمان ها و موسسات برای سال نو، سفره های هفت سین گران قیمت سفارش می دهند و این در حالی که برای این سفره های مبالغ سنگینی را هم هزینه می کنند. شاید به همین دلیل است که خیلی از این آگهی ها از قبول سفارشات خانگی سرباز می زنند.

زن جوانی گوشی را برمی دارد و بی مقدمه می پرسد: برای خودتان می خواهید؟ برای منزل؟ چند تا؟ در نهایت هم با خونسردی می گوید: متاسفانه انجام نمی دهیم اما خیلی از همکارانم انجام می دهند می توانید پرس و جو کنید!


همه تازه عروس ها سفارش دادند شما چطور؟

سفره هفت سین آماده نداریم اما می توانید سفارش بدهید! چه مدلی می خواهید؟ در چه قیمتی؟ این سوال ها را بی مقدمه زن جوانی پشت خط می پرسد و وقتی می گویی :"سال اول ازدواجمان است و می خواهم کار شیکی سفارش بدهم." لحنش تغییر می کند و می گوید: بیست تا کار داشتم که تازه عروس ها همه را بردند! روی فرشته کار شده بود و چون از ظرف های گرانقیمتی استفاده شده بود، حدود 100 هزار تومان قیمت داشت.

درباره ویژگی سفره ها هم می گوید: کار شیکی است. مثلا سیر و سنجد به صورت بافت کار می شود و مجسمه ها همه به هر رنگی که مایل باشید رنگ آمیزی می شوند و آیینه کاری هم مطابق با رنگ آمیزی سفره انجام می شود.


درباره زمان سفارش که سوال می کنی، می خندد و می گوید: چرا زودتر اقدام نکردی؟همه سفره های هفت سینشان را سفارش دادند و حتی تحویل گرفتند چون سفره هفت سین چیزی است که همه تازه عروس ها تهیه می کنند و حتی آن هایی که نامزدند داماد برایشان تهیه می کند و می برد.


با این حال برای اینکه مشتری شوی لطف می کند و می گوید: برایتان درست می کنم اما باید طوری هزینه اش را به دستم برسانی تا مطمئن باشم حتما کار را می خواهی، بعد شروع می کنم!!


خرید یا اجاره مساله این است

برخی از آگهی ها هم برای جلب مشتری بیشتر سفره های اجاره ای ارائه می کنند البته پسر جوانی که گوشی را بر می دارد توضیح می دهد که بیشتر مشتری های سفره های اجاره ای شرکت ها و موسسات هستند و ادامه می دهد: اجاره سفره ها روزانه حدود 60 هزار تومان است و اگر بخواهید بخرید حدود 800 هزار تومان تمام می شود. مکثی می کند و می گوید: خودتان می توانید درست کنید و اگر راهنمایی خواستید در طراحی و تهیه وسایل کمک‌تان خواهیم کرد!

خرید اینترنتی با دانلود اضافه

با گشت و گذاری کوتاه در اینترنت می توان تبلیغات اینترنتی و سفارشات آن لاین این سفره ها را جستجو کرد و حتی در برخی از این سایت ها امکان خرید اینترنتی هم وجود دارد و حتی می توان قبل از خرید با مسئول مربوطه تماس گرفت و جزییات بیشتر را پرسید.

پسر جوانی گوشی را بر می دارد و می گوید:قیمت ها و مدل ها در سایت وجود دارد و نسبت به جای که دارید طراحی می شود. هر چند که الان برای سفارش دیر است چون بیشتر عمده کار می کنیم و سفارش ها را گرفتیم اما اگر مدلی را پسندید در خدمتیم. قیمت سفره های اینترنتی حدود 45 تا 69 هزار تومان است.


چیدن سفره هفت سین، یک کار کاملاً خانوادگی

هر چند که این موسسات و آگهی ها برای فروش بیشتر محصولات و جلب سفارشات بیشتر، تبلیغات می کنند و هر روز به شیوه های جدید متوسل می شوند اما هنوز بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند تا خودشان سفره هفت سین سال نو را بچینند.

اعظم سادات زن میانسالی است که در بازار تجریش برای سفره هفت سین سیر تهیه کرده است و برای چیدن سفره هفت سین آداب خاصی دارد و می گوید: چیدن این سفره بهترین اتفاق هر سال ما است؛ همه اعضای خانواده با هم وسایل آن را آماده می کنیم حتی شوهرم هم درچیدن آن کمک می کند. فکر می کنم این اتفاق که اول هر سال می افتد باعث می شود تا دلهایمان به هم نزدیک تر شود.


رویا هم امسال اولین عید مشترکش را تجربه می کند و می گوید: هنوز فکر نکردم اما حتما خودم آن را خواهم چید. چون این طوری سفره هفت سینی داریم که با عشق چیده شده و سلیقه من و شوهرم است.


با این همه خانواده هایی هستند که حتی به چیدن سفره هفت سین فکر نمی کنند و آن را تجملی می دانند و برخی هم ترجیح می دهند تا از سفره های آماده بسته بندی که در حراجی های شب آخر سال به وفور و حتی با قیمت های خیلی نازل پیدا می شود، استفاده کنند.


در این روزهای آخر سال، کسانی هستند که هزار کار ضروری را حذف می کنند تا لبخندی بر لبی بنشیند و دلی خوشحال شود و برخی هم حاضرند فقط برای تجمل طلبی و شاید  چشم و همچشمی در و همسایه و دوست و آشنا  چند صد هزار تومان برای سفره ای هزینه کنند که فقط دو هفته عمر می کند...


[ چهارشنبه 11 اسفند 1389 ] [ 10:43 ق.ظ ] [ ipək ]

[ نظرات() ]