تبلیغات
اورمو قیزلاری گؤیلرین اولدوزلاری - آفتاب نیمه‌شب / عکس

اورمو قیزلاری گؤیلرین اولدوزلاری

منیم دیلیم گؤزلدیر

 دانش > نجوم  - امروز در نیم‌کره جنوبی شب یلدا است و ساکنان جنوبگان در تاریکی چندماهه به سر می‌برند، اما در نیم‌کره شمالی بلندترین روز سال است و در مناطق قطبی می‌توان خورشید را حتی در نیمه‌شب هم مشاهده کرد.

در روز اول تیر که مقارن با انقلاب تابستانی است، خورشید در مناطق قطب شمال زمین غروب نمی‌کند. در مناطق قطبی شمالی زمین که بالاتر از عرض جغرافیایی 66.5 درجه هستند، شب گذشته خورشید غروب نکرد و علی‌رغم آن‌که در نیمه‌شب به کم‌ترین ارتفاع خود رسید، اما باز بالاتر از افق قرار گرفت و می‌شد آن را در آسمان دید. هرچه عرض جغرافیایی منطقه بالاتر باشد، این پدیده برای زمان بیشتری اتفاق خواهد افتاد، طوری‌که در نقطه قطب شمال خورشید بیش از 186 روز بالای افق باقی خواهد ماند و روز شش ماه به طول خواهد انجامید. 

در مقابل در همین منطقه منتها در نیم‌کره جنوبی، خورشید در زیر افق باقی ماند و طلوع نکرد. در منطقه جنوبگان هم هرچه منطقه به قطب جنوب نزدیک‌تر باشد، زمان بیشتری در تاریکی مطلق فرو خواهد رفت، طوری‌که در نقطه قطب جنوب، این تاریکی شش ماه طول خواهد کشید. 

این تصویر پانورامای زیبا هم در مناطق شمالی نروژ گرفته شده و حرکت خورشید را در 24 ساعت روز اول تیر 1384 نشان می‌دهد. خورشید به هنگام ظهر در بیشترین ارتفاع و در نیمه‌شب به کمترین ارتفاع رسیده است. 

 The_Midnight_Sun_SMALL.jpg
[ یکشنبه 2 مرداد 1390 ] [ 04:18 ب.ظ ] [ ipək ]

[ نظرات() ]